Посольство України в Королівстві Данія

, Київ 04:48

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Данією

Культурно-гуманітарне співробітництво між двома країнами розвивається переважно завдяки проведенню регулярних заходів в сфері культури, як в Україні так і в Данії. Серед найбільш поширених заходів можливо назвати виступи українських національних ансамблів, виставки робіт українських художників та заходи з відзначення важливих державних дат.

Зокрема, у 2006 р. відбулися Дні освіти Києва в Копенгагені за участю представницької делегації київських освітян. Група школярів з м.Ск'єрн відвідала Скандинавську гімназію в Києві, учні якої у 2009 році відвідали Копенгаген. Розвивається співпраця з Датським інститутом з прав людини. Українська делегація взяла участь у конференції «Україна: реформа адміністративної системи», а згодом Датський інститут з прав людини провів конференцію на цю ж тему в Києві. За сприяння Інституту група працівників органів виконання покарань України вивчали датський досвід. В Києві проведено представницьку міжнародну конференцію щодо захисту прав людини через юридичну допомогу, де було прийнято Київську декларацію. Делегації суддів з регіонів України регулярно відвідують Данію у рамках професійний обмінів. Підтримуються побратимські зв’язки.

У 2007 р. підписано Протокол про наміри щодо співробітництва між Львовом і Орхусом, в рамках якого Львів у 2007 р. відвідала делегація Орхуса на чолі з мером Н.Вамменом. У сфері культури Національний театр опери і балету ім.Т.Шевченка вже 18 років щорічно гастролює по Данії.

Неодноразово з тривалими концертами в Данії перебували камерний хор «Київ» і київський ансамбль «Дивограй». Популяризатором української музики в Данії є й заслужений артист України О.Запольський, перша скрипка Симфонічного оркестру датського радіо, який організував ансамбль юних скрипалів, що виконує твори українських композиторів. Успішною була участь дуету піаністів О.Зайцевої і Д.Таванця в щорічному Копенгагенському музичному фестивалі у липні 2007-2009 рр та концерти дуету Національної опери України А.Тітович та Т.Штонди у 2008-2009 рр. У квітні 2004 р. в Данії перед конкурсом «Євробачення» виступала Руслана. У Копенгагені виступав гурт «Гайдамаки». У 2005, 2008, 2009 та 2010 рр. Данія була представленою на Міжнародному фестивалі дитячої творчості «Змінимо світ на краще!» в Артеку. У 2007 р. в Датському інституті кінематографії відбулася ретроспектива фільмів О.Довженка та підписано Протокол про співпрацю між цим інститутом і Національним центром О.Довженка. У квітні 2008 р. фільм «Тіні забутих предків» за сприяння Центру О.Довженка демонструвався в рамках фестивалю кольорового кіно в Данії. У 2006 р. у Лівадійському палаці працювала виставка «Дагмарія. Життєвий шлях імператриці», присвячена українському періоду життя принцеси Дагмари. В м.Орхус у 2005 р. експонувалася виставка українського плакату. 26 квітня 2006 р. в центрі Копенгагена урочисто відкрито фотовиставку М.Ескесена, присвячену 20-м роковинам аварії на ЧАЕС, яка мала громадський резонанс. За сприяння Музею сучасного мистецтва (м.Роскільде) в Копенгагені, відбулося аудіо-візуальне шоу «Звуки Чорнобиля». За сприяння Датського агентства мистецтв організовано виставку, присвячену контактам між Україною і Данією періоду Київської Русі, яка працювала у квітні-липні 2008 р. в Національному музеї історії України. Історична козацька «чайка» «Пресвята Покрова» львівського товариства «Кіш» взяла участь у 2006 р. в Балтійській регаті, а у липні 2007 р. - у фестивалях в Роскільде і Орхусі. В Данії регулярно демонструються твори українських митців. Так, у 2006 р. проведено виставки творів І.Пилипенка і «Художники Києва» (Т.Сілваши, О.Придувалова, В.Будников, І.Пилипенко, І.Вештак-Остраменська, Е.Бігларова, В.Вештак). Роботи І.Пилипенка, С.Савченка та С.Святченка щорічно експонуються в Копенгагені. У Центрі сучасного мистецтва в рамках проекту Європейської культурної фундації програми ЄС «Культура 2000» демонструвався цикл малюнків київської художниці А.Кахідзе. Україна регулярно представлена на заходах в мерії Копенгагена під патронатом принца-консорта Хенріка, а у 2008-2009 рр. брала участь у міжнародному фестивалі культур під егідою мерії Копенгагена. Іншим заходом, що проводиться під егідою принца Хенріка, в якому Україна традиційно представлена, є міжнародний гала-фестиваль національних кухонь, який щороку проводиться Копенгагенською мерією з нагоди Дня ООН.

З 2005 р. започатковано регулярне богослужіння Апостольської Екзархії греко-католиків Німеччини і Скандинавії в католицькому соборі Копенгагена. У 2008 р. архієпископ Львівський і Галицький Августин взяв участь у міжнародній конференції військових капеланів в Копенгагені.

У липні 2008 р. МЗС Данії прийняло рішення про започаткування в рамках двосторонньої програми технічної допомоги Програми сусідства на 2010-2012 роки новий проект, спрямований на підтримку розвитку приватного сектору в Україні, а у вересні 2009 р. прийняло рішення щодо виділення 40 млн. крон. на реалізацію проекту.

Посольство активно співпрацює з Датсько-українським товариством, яке об’єднує 120 українців і датчан. На щорічних зборах Товариства аналізуються стан та перспективи розширення співпраці з Україною. Важливим результатом співпраці з Президентом Датсько-українського товариства – Іваном Нестером стало винайдення архівних документів про діяльність в Данії у 1919-1922 рр. дипломатичної місії УНР та виготовлення меморіальної дошки для відзначення місця роботи першої дипломатичної місії УНР, яку було урочисто відкрито 18.02.2009 (Upsalagade, 24, Copenhagen).

24 вересня 2010 року в Копенгагені відкрито пам’ятник Т.Г.Шевченку. Проект пам’ятника було виготовленого скульптором С.Богуславським, який проживає в Данії і є відомим східноєвропейським скульптором, автором монумента Г.Х.Андерсену. Погруддя Т.Г.Шевченка стало першим пам’ятником українському поетові в країнах Північної Європи.

У 2013 році за організаційної підтримки української молодіжної організації Данії "Ластівка" в Копенгагені започатковано діяльність української суботньої школи.

У 2014 на щорічному фестивалі молодих художників сучасного мистецтва в м.Орхус вперше приймали участь українські художники М.Діордічук та Є.Стрелков. Унікальною подією 2014 року було започаткування серії благодійних заходів разом із українськими та данськими дизайнерами моди.

Окрема увага приділяється ознайомленню країни перебування з українським музичним мистецтвом. Протягом липня - серпня 2012 року на території Данії проведено двадцять чотири концерти камерного хору «Київ», в березні та вересні 2014 року - чотири концерти за участю українських бандуристів Національної філармонії України. Окрім цього, 21-22 червня 2014 року та 21-22 травня 2015 року відбулися благодійні концерти у м.Вайле та у Копенгагені за участі української співачки О.Мухи, скрипаля-віртуоза О.Божика і піаністки Ю.Божик.

У 2013 році у Копенгагені, Орхусі та Колдінгу відбулися покази низки кінофільмів Олександра Довженка. У вересні 2014 на щорічному фестивалі молодих художників сучасного мистецтва в м.Орхус вперше приймали участь українські художники М.Діордічук та Є.Стрелков. Роботи молодих митців також були представлені у м.Копенгаген.

У 2014 та 2015 рр. у м.Копенгаген було проведено низку вистав Львівського Християнського театру «Емануїл».

В контексті надання сприяння в отриманні підтримки Данії у зборі коштів для лікування постраждалих внаслідок  АТО співвітчизників, а також тяжкохворих дітей українсько-датською організацією «Клуб Україна» проведено серію благодійних концертів за участі співачки з України, учасниці телевізійного проекту «Голос країни» Б.Блессінг.

За ініціативи молодіжної організації «Ластівка» 10-24 грудня 2015 року в приміщенні бібліотеки Факультету гуманітарних наук Копенгагенського університету Посольством проведено виставку фотографій журналіста «Los Angeles Times» С.Лойка та незалежного голландського фотографа Т.Даамса «Європа. 2014-2015 рр. Війна.» Здійснювалися заходи з популяризації образотворчого мистецтва та творчості сучасних українських художників. У жовтні 2015 року проведено презентацію мистецько-освітнього проекту «Я – Україна» члена Спілки художників України М.Ковалевської. Серед інших важливих культурно-гуманітарних заходів слід відзначити проект «Відкрите серце України», ініційований мешканцями м.Дніпропетровськ В.Танцюрою та М.Гавриленко.

У контексті вшанування 30-х роковин Чорнобильської катастрофи у березні 2016 р. в одному з найстаріших кінотеатрів данської столиці «Grand Teatret» за організаційної підтримки Посольства і неприбуткової організації «Copenhagen Architecture Festival» відбувся прем’єрний показ документальної стрічки "The Babushkas of Chernobyl".

Серед важливих культурно-гуманітарних заходів, організованих у 2016 р., слід відзначити презентацію книги сучасного українського письменника А.Куркова «Щоденник Майдану», яка була представлена данською мовою та проходила в приміщенні Національної бібліотеки м.Копенгаген.

За ініціативи молодіжної організації «Ластівка» та підтримки місцевих адміністрацій Данії у серпні 2016 р. реалізовано проект літній табір «Промінчики сонця», у рамках якого 60 українських дітей загиблих або поранених військовослужбовців з 12 областей України прибули на двотижневий відпочинок в Данію. Працівники Посольства надали сприяння в організації відпочинку та відвідали літній табір.

У жовтні  2016 р. в м.Копенгаген за сприяння Датсько-українського товариства, відбувся концерт камерно-інструментального ансамблю «Дивограй» Національної філармонії України.

З метою просування сучасної української культури та підтримки позитивного іміджу України в Данії на Копенгагенському тижні моди (31.01-03.02.2017) вперше було представлено колекцію одягу українського дизайнера  «Domanoff».

У травні 2017 р. у м.Копенгаген за участі Принца Йоахима відбулася церемонія старту Міжнародного ралі на електромобілях «EV Trophy Copenhagen – Monte Carlo 2017», організаторами і учасниками якого були, у тому числі, і українці.

У липні 2017 р. українська громада взяла участь у підтримці Національної збірної України з волейболу Данії,  яка, в перше в історії вітчизняного волейболу, виборола золоту медаль у фінальній частині  Європейської Ліги (CEV) з волейболу серед чоловіків.

З нагоди 26-ї річниці Незалежності України Посольством разом з українськими організаціями Данії були проведені наступні заходи.

19 серпня 2017 р. у м.Копенгаген  відбулась зустріч з представниками української громади Данії з нагоди 5-річчя молодіжної організації «Ластівка» та Дня незалежності України. Під час заходу була представлена насичена культурна програма, яка включала виступи українських дитячих колективів, танцювальної групи «Ластівка-Раннес», вокальні виступи, театральну постанову,  а також майстер-класи для дітей з класичного національного розпису.

У серні 2017 р. за сприяння Данської королівської академії у Копенгагенській консерваторії відбувся дебютний концерт Елізабет Холмегорд Нільсен, у якому взяли участь Роман Григорів, Еліас Шприхт – сучасні українські композитори. 

У вересні  2017 р. силами Дансько-українського товариства було проведено семінар на історичну тематику «Участь данських вікінгів у заснуванні Київської Русі».

Завершив цьогорічні заходи До Дня незалежності України в Данії  благодійний концерт рок-групи "Друга Ріка"  у Європейській столиці культури-2017 м.Орхус, організатором якого було дансько-українське товариство "Збережи Україну/Bevar Ukraine". 

На вшанування пам"яті загиблих у Голодоморі 1932-33 рр. у греуо-католицькій церкві було проведено панихіду та молодіжна організація "Ластівка" організувала просмор кінострічки "Гіркі жнива".

У грудні 2017 р. у Данії вібдувся концерт гурту "Шпилясті бандуристи".

Більш детальну інформацію про ці та інші події можна знайти у соціальних мережах Посольства України в Королівстві Данія за посиланням:

https://www.facebook.com/UkrEmbassyDK/

https://www.facebook.com/Economic-Section-of-the-Embassy-of-Ukraine-to-the-Kingdom-of-Denmark-864705040331871/

https://twitter.com/UkrInDK