Сьогодні, 26 квітня 2021 ми з великим болем в серці згадуємо трагічні події 1986 року. В цей весняний день сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два теплові вибухи. Атмосферу Землі заповнив небезпечний для людського життя радіоактивний пил, а вітер, у свою чергу, поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду.
Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу за кількістю постраждалих від цієї катастрофи.
За визначенням Наукового комітету ООН з дії атомної радіації (НКДАР) і Всесвітньої організації охорони здоров’я, катастрофа на Чорнобильській АЕС вважається найсерйознішою аварією, що коли-небудь сталася в атомній енергетиці.
Інформація про катастрофу в Чорнобилі опинилася під ідеологічним контролем Комуністичної партії Радянського Союзу і Комітету державної безпеки СРСР (КДБ). Злочинні дії радянської влади щодо приховування інформації, з одного боку, поглибили непоправні негативні наслідки аварії, а з іншого, спричинили активізацію національно-демократичного руху, що в кінцевому підсумку привів до розпаду СРСР.
Українська громада після аварії на Чорнобильській АЕС виявила високу громадянську позицію та активність у світі. Українці з усіх куточків земної кулі організовували демонстрації, готували звернення до урядів західних держав, збирали матеріали про трагедію.
Досі ми пам’ятаємо героїчний подвиг ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, їх втрачені життя і здоров’я.
Вічна пам’ять загиблим, шана тим, хто досі живий!
Фотографії: Укрінформ, «Getty Images»