• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Стара версія
Україна і Данія
Опубліковано 12 квітня 2023 року о 12:00

Наші відносини

У 2022 виповнилося 30 років дипломатичним відносинам між Україною та Данією. Данія визнала Україну 31 грудня 1991, а відносини між державами були встановлені 12 лютого 1992.

Взаємини між нашими державами відкриті і конструктивні. Данія розглядає Україну, як великого і важливого партнера в Східноєвропейському регіоні. Україна розглядає Данію, як одного з ключових партнерів в регіоні Північної Європи, активного прихильника нашої держави в Європейському Союзі.

Данія вибудовує зв’язки з Україною у руслі Європейської політики сусідства. Вона активно лобіювала започаткування Поглибленої і всеохопної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС та послідовно підтримувала запровадження безвізового режиму поїздок до ЄС для громадян України. Також Данія підтримала надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС.

Україна серйозно налаштована на повну інтеграцію до внутрішнього ринку ЄС паралельно з переговорами щодо розширення, відкриття Україні «чотирьох свобод» Євросоюзу, зокрема для вільного руху товарів, послуг, людей та капіталів або платежів, що сприятиме залученню інвестицій в країну, її економічному відновленню та подоланню негативних економічних наслідків війни.

Процес зближення з ЄС супроводжується виконанням рекомендацій Європейської Комісії, що є необхідною умовою для початку переговорів з ЄС стосовно розширення, а також проведенням низки важливих реформ в Україні, які підтримує Данія.

Основним інструментом данської підтримки демократичного розвитку і реформування України наразі залишається реалізація Данської програми сусідства (DANEP), спрямованої на фінансування в Україні проєктів з боротьби з корупцією, розвитку демократії та прав людини, підтримкою громадянського суспільства з особливою увагою до молоді, сприяння сталому зростанню, зеленому переходу, енергетичній незалежності, зміцненню ринку праці тощо.

В рамках DANEP Данія співфінансує та очолює Антикорупційну ініціативу Європейського Союзу в Україні (EUACI), що має на меті посилення спроможності новостворених антикорупційних органів і сприяння посиленню контролю за ходом перетворень з боку Верховної Ради, громадянського суспільства та засобів масової інформації.

Ще одним важливим данським проєктом, фінансованим в рамках DANEP, була діяльність Українсько-Данського енергетичного центру при Міністерстві енергетики України (2015-2021), у розвиток якого започатковано Програму Українсько-Данського енергетичного партнерства (UDEPP) на період 2021-2026, скеровану на впровадження данських енергетичних рішень та технологій у сфері зеленої енергетики, а також передачу данського досвіду модернізації систем централізованого теплопостачання.

Данія демонструє тверду політичну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України як на двосторонньому рівні, так і в багатосторонніх форматах. Данія рішуче засуджує триваючу жорстоку, невиправдану та неспровоковану війну Росії проти України, яку вважає грубим порушенням міжнародного права, нападом на міжнародний правопорядок і демократичні цінності.

Як член ЄС, Данія закрила свій повітряний простір для російських літаків, приєдналася до усіх пакетів санкцій ЄС проти Росії та лобіює запровадження нових посилених обмежувальних заходів. Практично весь данський великий бізнес згорнув операції з Росією або повністю вийшов з цієї країни після початку агресії. Також Данія скасувала прийом документів від громадян Росії на оформлення туристичних віз.

Військова складова

У 2009-2019 роках Повітряні Сили України виконували завдання для Данії у Північній Гренландії. Данські військові радники діляться цінним досвідом з українськими Збройними силами з метою їх реформування відповідно до стандартів НАТО. Крім того, вони сприяють діяльності канадських і британських військових навчальних місій в Україні. Данія є контрибутором чотирьох Трастових фондів НАТО в Україні.

В Україні продовжує реалізовуватися фінансована Данією Програма розбудови миру та стабілізації, у тому числі спрямована на покращення управління та ефективності ЗСУ, а також досягнення оперативної сумісності з НАТО.

Данська група з розмінування (DRC-DDG) навчає саперів для піротехнічних підрозділів ДСНС України, що виконують роботи з гуманітарного розмінування.

Після початку активної фази російської війни проти України 24 лютого 2022 Данія активно долучилася до постачання озброєння Україні. Станом на квітень 2023 передано дев’ять партій озброєння, у тому числі важкого.

11 серпня 2022 в Копенгагені проведено Донорську конференцію північноєвропейських союзників України на рівні міністрів оборони, яка акумулювала понад $1.55 млрд на посилення оборонних спроможностей України.

Данія направила військових інструкторів до Великої Британії для навчання українських захисників в рамках програми «Operation Interflex», а також проводить навчальні курси для українських військових на своїй території.

15 березня 2023 данським урядом заснований Фонд на підтримку України на загальну суму $1 млрд, який координує зусилля Данії, спрямовані на довгострокову підтримку України у військовій, гуманітарній та економічній сферах.

Крім того, з початком активної фази російсько-української війни Данія активно надає Україні гуманітарну допомогу та макрофінансову підтримку.

Економічна складова

Україна і Данія прагнуть мати добре розвинуті плідні торговельні відносини. Останніми роками вони суттєво збільшили свій товарообіг. В Україні у різних сферах економіки діє понад 300 данських компаній. Збільшується зацікавленість данської промисловості до започаткування бізнесу в Україні, економіка якої зростала протягом останніх років на фоні розвитку аграрного сектору, сфери інформаційних технологій, а також припливу прямих інвестицій в Україну.

Основний інвестиційний капітал Данії вкладено в українське сільське, лісове та рибне господарство, переробну промисловість, оптову та роздрібну торгівлю і ремонт, професійну, наукову та технічну діяльність.

Наприкінці 2021 досягнуто домовленості щодо спільного будівництва данськими та українськими компаніями суден багатоцільового призначення на суднобудівних заводах України.

У квітні 2022 Данія взяла на себе провідну роль у відбудові Миколаєва та активно відбудовує інфраструктуру міста. У червні 2022 почало діяти данське державно-приватне партнерство, зосереджене на реалізації в українському місті проєктів з використанням данських ноу-хау, таких як зелений перехід, водопостачання, судноплавство, транспорт, інфраструктура, ефективне врядування, розвиток бізнесу.

Політичний діалог

Інтереси України і Данії збігаються в багатьох галузях. Це, в першу чергу, стосується зміцнення громадянського суспільства, захисту прав людини, створення умов для залучення інвестицій, підвищення енергоефективності, підтримання екологічної рівноваги, гарантування кіберстійкості тощо.

Це сприяє активному політичному діалогу, який здебільшого відбувається на рівні міністрів закордонних справ.

За час дипломатичних відносин відбулися два візити Президента України до Данії у 2007 та 2017 роках. Крім того Глава Української держави взяв участь у саміті Україна-ЄС, який відбувся в Копенгагені в 2002 під час головування Данії в Європейському Союзі. Наступне головування Данії в Раді ЄС – липень-грудень 2025.

Голова Верховної Ради України відвідував Данію з офіційними візитами в 1999 та 2009. Спікери Парламенту Данії відвідували Україну в 2005, 2015 та 2016 роках. Прем’єр-міністр України здійснив візит до Данії в 2018 з метою участі у другій Міжнародній конференції з питань реформ в Україні. Прем’єр-міністр Данії відвідав Україну в 2016, 2022 та 2023 роках, віце-прем’єр-міністр – в 2008 та 2023 роках.

Члени королівської родини Данії також відвідували Україну в ході численних візитів. Зокрема, кронпринц Фредерік перебував з приватною поїздкою в Україні в 2003 та 2012 роках, принц Йоакім – в 1992. Офіційний візит принца Йоакіма в Україну відбувся у 2006, кронпринца Фредеріка – у 2011.


Зв’язки на рівні людей

Україна і Данія прагнуть до встановлення міцних зв’язків не лише на високому рівні, але й на рівні звичайних людей. Підтримуються побратимські відносини між українською столицею та данським містом Оденсе, започатковані ще в 1989. Підписано Протокол про наміри щодо співробітництва між Львовом і Орхусом, а також між Ужгородом і Горсенсом. Опрацьовується питання налагодження партнерства на рівні столиць двох держав.

Заснування Українсько-Данського молодіжного дому у Києві відкрило нові перспективи для розвитку міжлюдських контактів між нашими країнами на рівні молодих людей. Численні молодіжні організації, ініціативні групи та окремі молоді активісти з обох країн об’єднуються довкола важливих ініціатив і підтримують один одного.

Посольство України в Копенгагені відкрите у 1995. Данське Посольство в Києві працює в Києві з 1992 (було закрите на короткий період у 2002-2005 роках). Обидві дипломатичні установи відіграють велику роль у підтримці та зміцненні зв’язків між Україною і Данією.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux